Риби водойм Луганської областіАмур білий

Велика швидкозростаюча промислова риба родини коропових, що досягає довжини 120 см, маси 33 кг і більше. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області становить 2,0 кг. Амури живуть і пасуться групами 15-20 осіб. В річках Китаю амур живе до 15 років.


Карась сріблястий

Максимальні розміри - довжина до 50 см і вага до 3 кг. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 0,25 кг. Тривалість життя понад 10 років. Нереститься протягом травня - червня при температурі 17 - 19°С. Стає статевозрілою у віці 3 років, коли важить 120 - 150 г. Самці стають статевозрілими у віці 2 років.


Строкатий товстолобик

Риби цього виду в довжину досягають 60 см і масою до 40 кг, але іноді можуть зустрічатися і більш великі особини, в довжину перевищують 1 метр і масою до 70 кг. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 3,5 кг. Успішно вирощується в умовах ставкових господарств.


Білий товстолобик

Через пристрасть до поїдання водоростей в великих кількостях, товстолобика називають «річковою коровою». Завдяки цій же якості товстолобиком штучно зариблюють озера та ставки для їх очищення від зайвої зелені. Досягає одного метра в довжину та масою до 40 кілограм. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 2,7 кг.


Сом канальний

Тривалість життя - до 14 років. Вага може досягати понад 20 кг. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 1,3 кг. Зустрічається у річках з повільною течією, озерах та водосховищах. Віддає перевагу глибоким місцям, де є укриття (коряги), з піщаним або кам'янистим ґрунтом. Активніший у нічний час. Живиться як рослинною, так і тваринною їжею, яку збирає біля дна. Під час розмноження самець будує гніздо та охороняє ікру від хижаків.


Щука

Це - риба-хижак. Особи даного виду можуть досягати в довжину понад 1,8 метра, ваги - 35 кг, самиці завжди більші за самців. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 1,1 кг. Щуки живуть в середньому до 70 - 80 років, але бувають і винятки. Нерест починається раніше за інших риб, коли вода досягає температури 4 - 7 ºС. Це зумовлено тим, що до початку нересту основної маси риб личинки щуки вже досягають розміру (довжини 12 - 15 мм), за якого зможуть споживати личинок риб, що нерестяться пізніше. У природних умовах щука росте швидко і в трирічному віці може досягати ваги 1,5 - 2 кг.


Краснопірка

Довжина до 36 см, вага до 400 - 500 г, іноді до 2 кг. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 0,2 кг. Краснопірка тримається у тихій чистій воді, в заростях очерету та іншої водної рослинності. Живиться водними рослинами, ікрою молюсків та іншими видами риб, різноманітними безхребетними, старші особини споживають молодь риб. Статевої зрілості досягає у віці 4 - 5 років при довжині тіла не менше 12 см. Нерест відбувається у кінці травня - на початку червня, коли вода прогрівається вище 15°C. Ікру відкладає на водну рослинність.


Лящ

Лящ досягає довжини 45 см, ваги 2,5-3 кг; живе до 20 років, але зазвичай менше. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить  0,86 кг. Нерест ляща починається при температурі води 12 - 16°С. М'ясо ляща цінне, і він є важливою промисловою рибою.


Окунь звичайний

Окунь - хижак, росте швидко. Найбільші особини сягають довжини 40 см та ваги більш ніж 2 кг. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 0,15 кг. Статевої зрілості окунь досягає рано: самці - в 1 - 2 роки, самиці - в 3-4. В залежності від розміру самиці відкладають від 12 до 300 і навіть 900 тисяч ікринок. Нерест відбувається за температури води від 1 до 15°С. Ікру відкладають на тогорічну рослинність, корчі, корені, гілки верб, а подекуди навіть на ґрунт. У водоймах, багатих на цінні промислові види риб, окунь є сміттєвою рибою: харчується тим самим кормом, що і промислові риби, а також поїдає відкладену ними ікру.


Лин

Лин може досягати довжини 70 см та ваги 7 кг. Середня маса статевозрілої особини  у Луганській області  становить 0,48 кг. Живе у стоячих водах із замуленим дном, які гарно прогріваються та мають багато рослинності. Статевої зрілості лин досягає у віці 3 - 4 роки та за довжини 17 - 18 см. Нерест пізній, починається у кінці травня за температури води 20°C та продовжується до 2 місяців в 2 - 3 етапи з проміжками, що відповідають часу дозрівання чергових порцій ікри. Риба має гарні смакові якості, є об'єктом промислу для рибалок-аматорів та в деяких регіонах об'єктом розведення.


Судак

Судак відноситься до сімейства окуневих. Ця риба типовий хижак. Судак - теплолюбна риба, яка живе в чистих водоймах. Дорослі судаки тримаються поодинці і можуть досягати великих розмірів. Рекордна маса біля 23 кг. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 1,0 кг. Нереститься при температурі 13 - 18 градусів.


Короп

Короп - поширена прісноводна промислова риба родини коропових, один з основних об'єктів тепловодної аквакультури. Довжина тіла  - до 1 м, жива маса може сягати понад 20 кг. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 2,5 кг. Короп досягає статевої зрілості на 3 - 5-му році життя. Нерест у травні за температури води +17 °C. Плодючість сягає понад 800 тис. ікринок, які відкладаються в неглибоких ділянках на трав'янисті рослини.


Плітка

Росте повільно: у п’ять років важить всього 80 - 100 г. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 0,125 кг. Темп росту залежить від кількості риби у водоймі. Статевозрілою стає в 3 - 5 років при довжині тіла 10 - 12 см. Час нересту - друга половина квітня, іноді початок травня при температурі води близько 11 °C. Віддає перевагу повільній течії, великій рослинності, теплій воді.


Білизна

Білизна – хижа риба. Довжина тіла досягає 80 см, вага до 4 (інколи 10 - 12) кг. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 1,6 кг. Живиться рибою та іншими дрібними тваринами. В умовах лиманів і низовин річок — напівпровідна риба: навесні заходить в річки для розмноження, влітку нагулюється в лиманах, восени залягає в річках «на ями». Має промислове значення.


Головень

Окремі екземпляри можуть досягати ваги 6 - 8 кг при довжині тіла 75 - 80 см. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 0,7 кг. Статевої зрілості головень досягає у віці 4 - 5 років, при довжині більше 20 см. Нерест у нього порційний, при температурі + 14°С, триває з кінця квітня до кінця червня. 


Верховодка звичайна

Розміри невеликі (10 - 15, рідко перевищує 20 см). Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 0,008 кг. Живе тільки у водоймах з чистою водою та гарним кисневим балансом, відноситься до реофілів. Статевої зрілості досягає на 3 році, загальна тривалість життя становить 5 - 6 років. Нерест відбувається з травня, коли вода прогрівається до 17  - 19°С, до липня, тільки за теплої та сонячної погоди.


Пічкур

Довжина 14 - 15 см (іноді до 22 см), вага до 80 г. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 0,03 кг. Пічкур - придонна малорухлива риба, утворює великі зграї з особин різного віку. Статевої зрілості пічкур досягає у 3 - 4 роки за ваги понад 10 г.  Нерест в декілька етапів, з початку травня і до кінця червня. 


Плоскирка

Довжина тіла до 35 см, вага до 800 г. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 0,27 кг. Живиться личинками комахмолюсками, водною рослинністю. Статевої зрілості досягає у 3 - 4 роки при довжині 12 - 14 см. Нерест починається пізно - в кінці травня або на початку червня, коли температура води досягає 16 - 18°С. Ікру відкладає на мілині на водну рослинність. Має гарні смакові якості. Має промислове значення, виловлюється для продажу найчастіше у в'яленому вигляді. 


Рибець звичайний

Довжина тіла до 50 см, зазвичай 20 - 30 см, маса 800 - 900 г, живе до 10 - 12 років. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 0,395. Статевої зрілості досягає у віці 3 - 4 роки та при довжині тіла 17 - 20 см. Нерест порційний, з квітня до липня. Ікра клейка, відкладається на каміння у місцях із швидкою течією. Цінний за смаковими якостями, жирність м'яса до 12 - 27%.


В’язь

Досить крупна риба, може досягати у довжину до 70 см. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 0,7 кг. Статевої зрілості риби досягають на 3 - 5 році життя. Нерест відбувається у квітні при температурі води від 5 до 13°С протягом одного - двох тижнів. Ікру відкладають на підводну рослинність на глибині до 80 см. Риба має гарні смакові якості, є об'єктом промислу. 


Чехоня

До 35 см довжиною, вагою до 400 г, іноді й більше. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 0,35 кг. Нерест починається при температурі води 15- 20 °C. Чехоня дуже вимоглива до умов розмноження. Вона нереститься в місцях із значними швидкостями течії води, на ділянках з щільно задернованим дном, протягом двох-трьох діб, що залежить від температури води.


Йорж носар

Носар дещо крупніший за звичайного йоржа, його звичайна довжина    8 - 13см, досить часто зустрічаються особини довжиною 16 - 18см (рекорд - 20,3см). Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 0,05 кг. Найактивніший носар при температурі води 10 – 24 °С. Нерест відбувається навесні.


Сонячний окунь

Ці риби сягають 41 см довжини, але більшість мають розміри 10 - 20 см. Самці й самки стають статевозрілими у дворічному віці, досягаючи довжини  5,5 - 6 см, маси 6 - 8 г. Сонячний окунь росте дуже повільно. В річному віці він досягає в середньому завдовжки 2,25 см, а у п'ятирічному - 9,3 см.


Карась золотий*

Мешкає в заплавних водоймах, озерах, ставках зі стоячою або слабо проточних водою і замулених дном. Нереститься в травні-липні. Досягає статевої зрілості у віці 2 - 3 років. Довжина тіла досягає 30 см, а маса - до 1,2 кг. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 0,3 кг. Тривалість життя понад 10 років.


Мінога українська*

Має довжину до 20 см, маса до 17 г. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 0,01 кг. Статевої зрілості досягає через 6 - 7 місяців після метаморфозу. Нерест проходить у квітні або травні, коли вода прогрівається до 11 - 16 °C, у сонячну погоду. Після нересту дорослі особини помирають.


Стерлядь прісноводна*

Прісноводна придонна риба. Статевозрілими самці стають у віці 3, переважно 4 - 6 років, при довжині більше 35 см, самки в 5 - 9 років при довжині понад 45 см. Середня маса статевозрілої особини  у Луганській області  становить 1,5 кг. Нерест в квітні-травні, зазвичай при температурі води 12 - 17 °С.


Шемая азовська*

Статевої зрілості досягає у віці 3 - 4 років, при довжині тіла самців близько 14 см, самок - 17 см. Розмноження триває з кінця квітня до початку липня при температурі води 15 - 26 °С. Найбільша довжина тіла 31 см, маса - до 200 г, тривалість життя близько 5 - 6 років. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 0,25 кг.


Ялець Данилевського*

Прісноводна річкова зграйна придонних риба. Статевої зрілості досягає у віці 2 - 3 років. Розмноження починається з кінця березня, при прогріванні води понад 5 - 6 °С, до кінця квітня - початку травня. Найбільша довжина тіла 20 см, зазвичай 10 - 15 см, маса - до 100 г. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 0,12 кг. Тривалість життя - до 8 років.


Вирезуб причорноморський*

Напівпрохідна зграйна придонна риба. В річках тримається глибоких ділянок із швидкою течією, чистою водою і піщано-гальковим або кам’янистим ґрунтом. Статевої зрілості досягає у віці 4, переважно 5 - 6 років, при довжині тіла 50 см і більше. Розмноження з другої половини квітня - травні, при температурі води до 10 - 11°С. Найбільша довжина тіла до 71 см, маса до 8 кг, тривалість життя понад 10 років. Середня маса статевозрілої особини у Луганській області  становить 2,2 кг.


Минь річковий*

Прісноводна холодноводна риба. Тримається здебільшого у руслах річок при температурі води 10 °С і нижче, при 15 °С і вище стає пасивним, ховається. Нерестит проходить з кінця грудня до початку лютого при температурі води близько 0 °С. Статевої зрілості досягає при довжині тіла 17 - 18 см, у віці 3 - 4 роки. Довжина тіла до 50 см, тривалість життя 6 - 7 років.


Щипавка*

Прісноводна малорухлива риба. Веде донний спосіб життя. Найбільша довжина тіла до 9 см, маса 9,5 г, тривалість життя до 4 - 5 років. 

В Україні зустрічається тільки в басейні Сіверського Дінця, де відмічена як у корінному руслі, так і в притоці р. Красна.


Осетер руський*

Довжина тіла - до 2,3 м (в середньому 110 - 130 см), вага - до 100 кг (в середньому близько 12 −16 кг). Самці дрібніше за самиць. Статевої зрілості самці осетра досягають в залежності від популяції у віці 8 - 10 років, самиці - у віці 10 - 14 років. Нерест відбувається у руслі річки на швидкій течії на піщаних або кам'янистих перекатах при температурі води від 9 – 10 °C до 20 - 21°C.

* риби, занесені до Червоної книги України.

Управління Державного агентства рибного господарства у Луганській області

Адреса: 92703, Луганська обл., м.Старобільськ, вул.Гаршина, 27

тел.:+38 (06461) 2-27-48 , тел/факс:+38 (06461) 2-27-48

E-mail: lg.rp@darg.gov.ua , lugribpatrul@ukr.net

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

ДАРГ У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

f y t t